Stretnutie priateľov hradu Beckov a partnerov z Nórska


Pri príležitosti postupného záveru projektu DRAGON - obnova západného paláca. Sme sa rozhodli s našim partnerom z Nórska, nórskej univerzity Høgskulen for landbruk og bygdeutvikling, usporiadať program s prezentáciou výsledkov projektov a malým prekvapením z Nórskej strany v podobe hudobného vystúpenia skupiny Sunmøre Baarelag. Podujatie sa uskutoční 23.11.2023 pre širokú verejnosť v priestoroch západného paláca od 15.00.

Podujatie sa realizuje v rámci grantového projektu „Urobme autentickú rekonštrukciu a poďme do toho (akronym DRAGON)“ - Obnova západného paláca hradu Beckov. Aktivita je podporená z Finančného mechanizmu Európskeho hospodárskeho priestoru 2014-2021 a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky a spoluúčasti Obce Beckov v rámci programu „Podnikanie v oblasti kultúry, kultúrne dedičstvo a kultúrna spolupráca.“

Cieľom projektu bolo realizovať pamiatkovú obnovu a interiérové vybavenie západného paláca hradu Beckov vrátane kultúrnych, kreatívnych, edukatívnych a marketingových aktivít.

Výsledky našej práce by sme radi odprezentovali verejnosti už v tomto roku počas podujatia "Stretnutie priateľov hradu Beckov a partnerov z Nórska", ktoré sa uskutoční dňa 23.11.2023 o 15.00 v priestoroch západného paláca hradu Beckov.

Pripravili sme si pre vás varené víno, ale aj chutný čaj od miestnej remeseľnej čajovne Kolowrátok (Beckov). Palácom Vás prevedie riaditeľ Hradu Beckov, n.o. Peter Pastier, odborný garant projektu pán Tomáš Michalík.

Počas podujatia zahrajú hostia z Nórska, hudobná skupina

Sunmøre Baarelag – Nórsky vidiek navštevuje slovenské mestá a obce

Sunnmøre Baarelag začali ako kapela v roku 1980, svoj prvý singel vydali v roku 1983 a dodnes sa pravidelne hrajú v nórskych rádiách! V roku 1987 vyšli ako najčastejšie hraná kapela v nórskom jazyku na NRK (Norwegian Radio Corporation).

V deväťdesiatych rokoch zverejnili pesničku, ktorá sa na NRK hrala každý jeden týždeň – viac ako dvadsať rokov. V roku 2020 skupina oslávila 40 rokov na scéne, čo je samo osebe na nórskej hudobnej scéne unikátne.

V Beckove sa predstavia dvaja členovia tohto hudobného zoskupenia. Využite túto vzácnu príležitosť ochutnať tradičnú nórsku hudbu 2. polovice 20. storočia. Pripravili výber svojich najväčších hitov, piesní s prepojením so životom a pocitom drsného, zvetraného a búrkami sužovaného pobrežia Nórska, ako aj dlhých a miernych letných nocí, keď slnko celkom nezapadne.

Dvaja hudobníci , ktorí vystúpia na Slovensku, Kyrre Grimstad na gitare a speve a Arne Moe na base a speve, predstavujú príbeh nórskej hudby a kultúrneho dedičstva. 


Toto je koncert, ktorý si tento rok nechcete nechať ujsť! Súčasný rock zmiešaný s americkými a nórskymi ľudovými koreňmi bude pre vás určite jedinečným zážitkom.

 Poďakovanie

Projekt DRAGON získal z prostriedkov EHP a Nórska a štátneho rozpočtu Slovenskej republiky grant na obnovu západného paláca a interiérového vybavenia v hodnote 983 557 €. Cieľom projektu je uviesť Západný palác a celý areál do podoby, ktorá bude rešpektovať a zdôrazňovať zachované historické hodnoty z obdobia vrcholnej gotiky a renesancie.

Ak sa chcete dozvedieť viac o programoch a projektoch financovaných z Grantov EHP a Nórska na Slovensku, navštívte stránku www.eeagrants.sk alebo www.norwaygrants.sk. Všeobecné informácie ku všetkým medzinárodným projektom nájdete na stránke www.eeagrants.org.