2023: Jogový festival v Beckove

2.7.2023

Jogový festival 2023

   Vytvoriť jogový festival v Beckove – myšlienka, ktorá sa začala tvoriť dva roky dozadu, minulý rok sa zhmotnila do pilotného, či nultého ročníka a tento rok zažila pokračovanie – ročník druhý, či prvý – ako sa to počíta? Ročník 2023 sa uskutočnil v nedeľu 2. júla ako taký príjemný, oddychový a ozdravný vstup do letných prázdnin. Akciu malo pod patronátom OZ Kolowrátok v spolupráci s Kolkárňou Beckov, ktorá poskytla svoje jedinečné historické priestory. A čo ste mohli tento rok zažiť?

   Program bol koncipovaný do dvoch oblastí – vnútorná časť a exteriér. Vnútorné priestory bývalej kolkárne sa behom pár dní premenili na krásnu oázu pokoja pripravenú pre cvičenie, vzdelávanie aj oddych. Program začínal ráno okolo 10. doobedným blokom jogy, ktorým sprevádzal mimoriadne skúsený a obľúbený lektor Tomáš Androvič pôsobiaci predovšetkým v Bratislave. Mohli ste si s ním zacvičiť tzv. metabolic jogu – jogu zameranú na podporu trávenia. 

   Čas obeda patril prestávke v oblasti fyzického pohybu – patril vzdelávaniu. Prednášku a krátky workshop na tému „Základy aromaterapie – aromaterapia a jej využitie v jogovej praxi“ si prichystala magistra Andrea Kovačovicová, po nej nastal čas na poobedný blok jogy. Silvia Ďurišová Kusendová sa v ňom vrátila po krátkej materskej prestávke opäť pred ľudí a ukázala, že joga vie byť aj intenzívna, aj jemná a vďaka dychovým technikám mimoriadne zdraviu prospešná a relaxačná.

   Záver dňa sa blížil do finále, a kým sa chystal Miroslav Bábik z Nitry na svoje predstavenie s gongami, v poľnej čajovni Kolowrátok sa vytvoril kruh zdieľania, v ktorom Michal Juraček urobil ochutnávku čaju z peruánskej byliny wayusy a porozprával o tom, čo predstavuje pre domorodých Indiánov a aké sú ich každodenné rituály spojené s touto povzbudzujúcou liečivkou. Miroslav, ktorý má svoje rozvojové centrum v Nitre, zatiaľ rozostavil gongy, tibetské misy a prichystal všetkým naozaj hlboký ozdravný záver zvukového kúpeľa pre všetkých účastníkov. Bol to naozaj silný a krásny vrchol celého dňa, jednoducho silný zážitok.

   Druhá časť festivalu prebiehala vonku, bola to voľná zóna prístupná úplne pre všetkých – zóna remeselných trhov a oddychová zóna s čajovňou. Svojou originálnou tvorbou sa predstavilo 7 predajcov z Beckova, okolia i zo širšieho Slovenska. Mohli ste prísť popozerať, či si kúpiť prírodnú kozmetiku, šperky z minerálov, makramé, háčkované hračky, detské oblečenie, maľované i vyšívané krasoty z ľanu, originálne tričká a iné.

   Oddýchnuť si, posedieť a ochutnať pravé čaje, osviežujúce ľadové nápoje z japonského zeleného čaju matcha ste mohli vyskúšať v poľnej čajovni Kolowrátok.

   Oproti prvému (nultému) ročníku bol program oveľa bohatší a v zásade kapacita úplne vyčerpaná, účasť jogových nadšencov z celého Slovenska, dokonca z Čiech, mimoriadne podporná.

   Patrí sa poďakovať všetkým, ktorí pomáhali s organizáciou, všetkým inštruktorom, predajcom, účastníkom, všetkým, ktorí vytvorili príjemnú rodinnú atmosféru. Ďakujeme aj obci Beckov a hradu Beckov za podporu, propagáciu, za zapožičanie predajných stánkov.

   Myšlienka projektu Jogového festivalu je najmä propagácia zdravého pohybu, relaxu a podpora lokálnych miestnych tvorcov, inštruktorov, ktorí majú čo povedať alebo čo ukázať zo svojej tvorby. Želajme si do ďalších ročníkov veľa inšpirácie a ľudí s otvorenou mysľou i srdcom.

   Mgr. Adam Straka