Nech je svetlo


"Nech je svetlo" a svetlo bolo. V interiéroch západného paláca sa aj v týchto dňoch pracuje. V ostatnom období pribudlo osvetlenie jednotlivých miestností. Boli zapojené zásuvky.

Čas, kedy bude západný palác opäť po skoro 295 rokoch otvorený a bude sa aspoň v pivničných a miestnostiach prvého nadzemného podlažia prechádzať ľudská noha sa pomaličky blíži. Medzi záverečné práce patrí aj elektroinštalácia.

Pivnice majú inštalované podlahové osvetlenie, ale aj stropné. Využívalo sa prevažne suché lôžko tehlovej podlahy, kde bola uložená kabeláž. Rovnako aj elektrické zásuvky sú inštalované v podlahe. Takto bolo docielené, že do pôvodných murív sa v čo najmenšom rozsahu zasahovalo.

Začiatkom apríla by sa mali opraviť kľúčky a dopojenie kanalizácie a vodovodu do záchodov. Toto bude predpoklad pre začatie kolaudačného konania. Predpokladaný termín otvorenia paláca verejnosti je plánovaný predbežne na 1.7.2023.Thank you

The DRAGON project received a grant from the EEA and Norway and the state budget of the Slovak Republic for the restoration of the western palace and interior equipment in the amount of €983,557. The goal of the project is to bring the West Palace and the entire area into a form that will respect and emphasize the preserved historical values from the High Gothic and Renaissance periods.

To learn more about the programs and projects funded by the EEA and Norway Grants in Slovakia visit www.eeagrants.sk or www.norwaygrants.sk. For general information on all international projects, visit www.eeagrants.org.