Žeriav bude už čoskoro minulosťou


Stavebné práce na západnom paláci hradu Beckov pomaličky finišujú. Z tohto dôvodu už na hrade nebude potrebný, pre mnohých návštevníkov neželaný, pre samotnú stavbu však veľký pomocník - žeriav. Dnes sa začínajú práce na jeho demontáži.

Práce na západnom paláci hradu Beckov prebiehali aj v priestoroch, ktoré boli veľmi exponované. Hradné bralo má približne 60 metrov a západná stena tohto paláca je najväčším múrom, ktorý bolo potrebné vyspraviť. Zabránilo sa tak ďalšej degradácii murív a ohrozovaniu majetku a životov nie len návštevníkov, ale aj obyvateľov Beckova, ktorí žijú pod hradom.

 

Práce na hornom hrade sú, boli a budú veľmi náročné z hľadiska logistiky. Kameň, ťažké pieskovcové články, drevené trámy a ďalší materiál je veľmi obtiažne vynášať priamo k stavenisku. Preto sa stavebná firma PAMARCH, s.r.o. rozhodla v máji roku 2022 inštalovať približne 50 metrov vysoký žeriav na dolnom nádvorí. Vďaka nemu sa na hrad vyviezlo viac ako 9 ton trámov na strop, desiatky metrov kubických kameňa a iného stavebného materiálu.

 

Po približne deviatich mesiacoch sa s žeriavom lúčime. Sme radi, že tento pomocník tu s nami bol. Oveľa viac nás aktuálne asi teší aj to, že diaľkové pohľady na hrad sa opäť vrátia k pôvodnému, čisto ruinálnemu obrazu nášho hradu, bez tejto už dnes bývalej dominanty sezóny 2022. Práce na demontáži budú prebiehať do piatka 27. januára 2023.Thank you

The DRAGON project received a grant from the EEA and Norway and the state budget of the Slovak Republic for the restoration of the western palace and interior equipment in the amount of €983,557. The goal of the project is to bring the West Palace and the entire area into a form that will respect and emphasize the preserved historical values from the High Gothic and Renaissance periods.

To learn more about the programs and projects funded by the EEA and Norway Grants in Slovakia visit www.eeagrants.sk or www.norwaygrants.sk. For general information on all international projects, visit www.eeagrants.org.