Realizácia strechy západného paláca


Práce na obnove západného paláca sa postupne dostávajú do druhej polovice. Babie leto firma PAMARCH, s.r.o. využíva naplno, aby stihla zastrešiť rytiersku sálu a susediacu miestnosť.

Jeseň už máme na hrade v plnom prúde. Po upršanom septembri sa počasie umúdrilo a prišlo tzv. babie leto. Aktuálne sa v priestore západného paláca intenzívne pracuje na uzavretí okien. Pribúdajú pieskovcové ostenia. Reštaurujú sa konzoly, ktoré niesli v minulosti drevené stropy, kozubové rímsy.

Na čo sme sa však najviac tešili je zastrešenie rytierskej sály a susediacej miestnosti trámovým stropom. Dokopy drevené trámy vážia viacej ako 9 ton. Sme veľmi radi, že na hrade máme žeriav, bez ktorého by bolo veľmi obtiažne tieto niektoré až 10 metrov dlhé trámy na hrad dostať.

V najbližšom období by sme sa mali už pustiť do tehlových dlažieb a omietok v interiéroch.Thank you

The DRAGON project received a grant from the EEA and Norway and the state budget of the Slovak Republic for the restoration of the western palace and interior equipment in the amount of €983,557. The goal of the project is to bring the West Palace and the entire area into a form that will respect and emphasize the preserved historical values from the High Gothic and Renaissance periods.

To learn more about the programs and projects funded by the EEA and Norway Grants in Slovakia visit www.eeagrants.sk or www.norwaygrants.sk. For general information on all international projects, visit www.eeagrants.org.